Friss topikok

  • Wegaz Doegdah: tengeralattjárólégtisztítópasztellaszelepoldattartótok? (2008.05.31. 06:31) Hüllőt akarok, de azonnal!
  • regénytár: Nem, a folyamat már 3-nál is visszafordíthatatlan. Asszem. A film valóban a NatGeo-n volt, csak ne... (2008.03.25. 15:28) Vámpír módon fogyasztani

Linkblog

Naptár

január 2025
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

2008.05.08. 10:38 regénytár

Tintahal sirató

"hentesbárddal elég nehéz előcsalogatni valakiből az emóciókat."
 
Fölboncolták azt az óriási tintahalat, amelyet a sarkköri vizekből szedtek ki és fagyasztottak le egy későbbi tanulmányozás számára. A szerencsétlen állatnak az lett a veszte, hogy mérete meghaladta a 12 métert. Arányaiban és szerkezetében egyébként ugyanúgy nézett ki, mint a hozzá képest pirinyó társai. Azért kellett a tudomány boncasztalán – vagy inkább boncmedencéjében – végeznie, mert nagy volt.

Azt mondják, ezek a lények nemcsak intelligensek, hanem érzelmek kimutatására is képesek. Ha a tudósok ennek próbáltak a nyomára jutni, akkor még nagyobb a gyalázat. Szikével meg hentesbárddal ugyanis elég nehéz előcsalogatni valakiből az emóciókat.

Az sem világos, mi lett a sorsa a tintahal alkatrészeinek, azután, hogy a boncmesterek befejezték gyászos tevékenységüket. Netán pörköltet főztek belőlük a tudomány még nagyobb épülésére? Gyanítom, hogy az ilyesmi szóba sem jöhetett, legjobb esetben is egy állati fehérje feldolgozóban végezték, bár az is előfordulhat, hogy az összeset visszadobták az anyatengerbe. Mindez csak részletkérdés. Sokkal fontosabb ennél a tudomány rendíthetetlen előrehaladása. Ezt a célt szolgálta a bálnák leszigonyozása és az elefántok módszeres irtása is, mert az előbbiekből számos tudományos berendezéshez nélkülözhetetlen bálnazsír, az utóbbiak agyarából pedig tükörfényes biliárdgolyók és egyéb hasznosságok készültek, amelyek szintúgy az elmeműködést meg a szellemi felüdülést szolgálták.

Az óriás tintahal arra faragott rá, hogy összetalálkozott az emberrel. Fogalma sem volt róla, hogy mi olyan lények vagyunk, akik az újdonságoknak rögtön a belsejére leszünk kíváncsiak. Ezt magamról tudom, mert amikor kölyökkoromban nagy ritkán kaptam valami játékot, azonnal darabokra szedtem. Magasabb szintű elmeállapot kell ahhoz, hogy megértsük: az élőlények megfigyelése sokkal több tudományos eredményt hozhat, mint a kibelezésük. Pláne, ha nem is ártanak senkinek, mint ez a behemót méretű tintahal.

Az éppenséggel nem tudhatom, hogy, a tudomány mostantól merrefelé halad majd előre, de én jobban örültem volna, ha ez az állat csak egy fotográfia erejéig mutatja meg magát. Mert most, hogy létezésére fény derült, minden rokonának, barátjának és ismerősének jócskán van oka a rettegésre. Az emberi tudásszomj egy önmagát gerjesztő állapot, amely előtt semmilyen mélység nem képezhet akadályt. Ezt mostantól az óriástintahalaknak sem árt észben tartaniuk.

Még több ilyen: http://www.regenytar.hu

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://gyanus.blog.hu/api/trackback/id/tr34459632

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása